اختلال اسکیزوفرنی

ملاک های تشخیصی اختلال اسکیزوفرنی درDSM-5

 1. A. دو (یا چند) نشانه زیر که هر یک بخش قابل ملاحظه ای از یک دوره یک ماهه (در صورتی که به طور موفقیت آمیز درمان شده باشد، کمتر از یک ماه) تداوم داشته است. حداقل یکی از این نشانه ها باید (1)، (2)، یا (3) باشد.
 2. هذیان‌ها.
 3. توهمات.
 4. گفتار آشفته (مانند خروج از خط مکرر یا بی ربط گویی).
 5. رفتار بسیار آشفته یا کاتاتونیک.
 6. نشانه‌های منفی (کندی عاطفه، فقدان تکلم و اراده).
 7. B. در قسمت عمده ای از زمان شروع اختلال، سطح عملکرد در یک یا چند زمینۀ عمده، مانند کار، روابط میان فردی، یا مراقبت از خود به‌طور قابل ملاحظه ای پایین تر از سطحی است که قبل از شروع کسب شده است (یا وقتی شروع در کودکی یا نوجوانی باشد، ناتوانی در رسیدن به سطح مورد انتظار در روابط بین‌فردی، تحصیلی، یا شغلی وجود دارد).
 8. C. نشانه ­های اختلال، حداقل به ‌مدت 6 ماه ادامه می‌یابند. این دورۀ 6 ماهه باید حداقل 1 ماه نشانه‌ها را در بر داشته باشد (یا اگر با موفقیت درمان شده باشد، کمتر از 6 ماه) که ملاک A را برآورده کنند (یعنی، نشانه‌های مرحلۀ فعال) و ممکن است دوره‌ مقدماتی یا باقیمانده نشانه‌ها را نیز شامل گردد. در طول این دوره‌های مقدماتی یا باقیمانده، نشانه ­های اختلال ممکن است فقط با علائم منفی یا با دو یا چند نشانه ذکر شده در ملاک A به شکل خفیف­تر(مانند عقاید عجیب و غریب، تجربیات ادراکی غیرعادی) وجود داشته باشند.
 9. D. عدم وجود اختلال اسکیزوافکتیو و اختلال افسردگی یا دو قطبی همراه با ویژگی‌های روان‌پریشی با: توجه به یکی از دو وضعیت زیر:

(1) هیچ دورۀ افسردگی، مانیا یا شکل مختلط آنها به‌طور همزمان با نشانه‌های مرحلۀ فعال روی نداده‌اند،

یا

(2) اگر دوره‌های خلقی در جریان نشانه‌های مرحلۀ فعال روی داده باشند، کل طول مدت آنها نسبت به دوره های فعال و باقیمانده، کوتاه و گذرا بوده است.

 1. E. این اختلال ناشی از تأثیر فیزیولوژیک مواد (مانند داروهای نسخه شده یا مورد سوء مصرف) یا اختلال جسمانی دیگر نیست.
 2. F. اگر سابقۀ اختلال طیف اوتیسم یا اختلال ارتباطی با شروع کودکی وجود داشته باشد، تشخیص اضافی اسکیزوفرنی فقط زمانی گذاشته می‌شود که هذیان‌ها و توهمات برجسته، علاوه بر دیگر نشانه‌های لازم برای تشخیص اسکیزوفرنی نیز حداقل به‌مدت 1 ماه (و اگر درمان موفقیت آمیز صورت گرفته باشد، کمتر از یک ماه) وجود داشته باشند.

*****

مشخص کنید:

از شاخص‌های روند زیر فقط زمانی استفاده می شود که حداقل 1 سال از شروع نشانه های مرحله فعال گذشته باشد و مغایرتی با ملاک‌های تشخیصی روند وجود نداشته باشد.

دوره اول، اکنون در دوره حاد قرار دارد: اولین بروز اختلال که ملاک‌های تشخیصی نشانه ها و زمان را برآورده می‌کند. (دوره حاد، دوره ای است که در طول آن، ملاک‌های نشانه برآورده شده است).

اولین دوره، اکنون در حالت بهبود نسبی است: بهبود نسبی مدت زمانی است که در طول آن، بهبود پس از دوره قبلی حفظ شده و تنها تعدادی از ملاک‌های توصیف‌کننده اختلال برآورده شده‌ است.

اولین دوره، اکنون در حالت بهبود کامل قرار دارد: بهبود کامل پس از دوره قبلی که طی آن نشانه‌های خاص اختلال وجود ندارد.

دوره‌های متعدد، اکنون در دوره حاد قرار دارد: شاخص دوره‌های متعدد را پس از تجربه حداقل دو دوره می‌توان تعیین کرد (یعنی، بعد از بهبود اولین دوره، حداقل یک بازگشت وجود داشته است).

دوره‌های متعدد، اکنون در حالت بهبود نسبی است

دوره‌های متعدد، اکنون در حالت بهبود کامل است

مداوم: علائمی که ملاک‌های تشخیصی نشانه ای اختلال را برآورده می‌کنند در بخش عمده‌ای از دوره بیماری باقی می‌مانند، به‌طوری که دوره‌های با حداقل نشانه نسبت به کل دوره، بسیار گذرا هستند).

نامشخص

*****

مشخص کنید:

همراه با کاتاتونی (برای تعریف به ملاک‌های کاتاتونی مراجعه کنید).

یادداشت کدگذاری: برای اشاره به وجود کاتاتونی همزمان از کد اضافی 293.89 (F06.1) کاتاتونی مرتبط با اختلال اسکیزوفرنی استفاده نمایید.

*****

شدت کنونی را مشخص کنید:

ارزیابی شدت از طریق ارزیابی کمی نشانه‌های اصلی روان‌پریشی، از جمله هذیان‌ها، توهمات، گفتار آشفته، رفتار نابهنجار روانی ـ حرکتی، و نشانه‌های منفی، صورت می گیرد. شدت فعلی هریک از این نشانه‌ها را می‌توان براساس یک مقیاس 5 درجه ای (خیلی شدید طی هفته گذشته) از صفر (وجود نداشته است) تا 4 (وجود داشته و شدید است) ارزیابی کرد. (به ابعاد شدت نشانۀ روان‌پریشی که توسط متخصص بالینی ارزیابی می‌شود در فصل 3 از DSM-5 مراجعه کنید).

توجه: تشخیص اختلال اسکیزوفرنی را می توان بدون استفاده از این شاخص شدت نیز انجام داد.

 *******

 به منظور دسترسی همیشگی و آفلاین به این ملاک و تمامی ملاک های تشخیصی و آماری اختلالات روانی می توانید نرم افزار اندرویدی (DSM-5) را از این سایت دانلود کنید. مصاحبه ساختاری برای اختلالات معرفی شده در DSM-5 نیز نرم افزار SCID-5 در اختیار شما قرار دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.