نرم افزار اندرویدی SCID-5

 

 

 

SCID-5-CV

مصاحبه بالینی ساختار یافته برای اختلالات DSM-5

در حوزه اختلالات روان شناختی نیز مانند تمامی حوزه ای درمان، تشخیصی مهمترین رکن درمان محسوب می شود. این امر موجب شد تا برای نخستین بار در کشور پروژه ترجمه و تبدیل DSM-5 به نرم افزار اندرویدی به زبان فارسی را انجام دهم. این نرم افزار در تاریخ 16 آبان 1394 برای نخستین بار منتشر گردید. با این حال در بسیاری از موارد مشاهده می شد که علی رغم دسترسی همکاران به ملاک های تشخیصی، مهارت تشخیص افتراقی وجود نداشت و با برآورده شدن ملاک های یک اختلال بلافاصله روند تشخیص متوقف می گردید به این منظور ایده تکمیلی برای تشخیص اختلالات روان شناختی به شکل مصاحبه بالینی ساختاریافته شکل گرفت.

به منظور تحقق این مهم، کتاب ارزشمند مصاحبه بالینی ساختاریافته Structured Clinical Interview For DSM-5  نوشته فرست، ویلیامز، راندا و اسپیتزر که در سال 2016 توسط انتشارات انجمن روان پزشکی آمریکا منتشر شده و نسخه های قبلی آن سالهاست که در سراسر دنیا به عنوان چهارچوب مصاحبه ساختاریافته مورد استفاده قرار می گرفت،

انتخاب شد.

مصاحبه بالینی ساختاریافته (SCID-5) تشخیص گروه های عمده اختلالات طبقه بندی شده در DSM-5 مانند  اختلالات افسردگی، دو قطبی، اختلالات روان پریشی و طیف اسکیزوفرنی، اختلالات مصرف مواد، اختلالات اضطرابی (اختلال پانیک، گذرهراسی، اضطراب اجتماعی و اختلال اضطراب فراگیر)، اختلال وسواسی-جبری، استرس پس از سانحه، اختلال بیش فعالی/نقص توجه بزرگسالی و اختلال سازگاری و … را همراه با سیر زمانی هر اختلال فراهم می آورد.

ترجمه کتاب در سال 2016 به اتمام رسید. گام بعدی تبدیل ساختار پیچیده تشخیص های افتراقی به فرم نرم افزاری بود که کاری بسیار پرحجم و زمان بر بود که در قالب 130 هزار خط کد و 2032 صفحه با زبان جاوا به به همراه 853 فایل پیوستی مدت 1 سال به طول انجامید. . این اثر در تاریخ 1/12/1396 برای نخستین بار در دنیا منتشر گردید.

.

.

..

.

علی رغم بازبینی های متعدد به دلیل حجم بالای کار احتمال نواقصی وجود دارد به همین دلیل خواهشمند است در صورتی که مواردی را نیازمند اصلاح می بینید با اینجانب تماس بگیرید. در بخش درباره سازنده می توانید مستقیماُ به ایمیل و وب سایت اینجانب متصل شوید.

امیدوارم این اثر گامی مؤثر در بکارگیری فن آوری های نوین در حوزه اختلالات روانی باشد و به یکسان نمودن تشخیص ها در جامعه خدمات روان شناختی کشور منتهی گردد.

 

 

پرداخت درون برنامه ای: 10000 تومان

دانلود کنید:    scid-5

2 دیدگاه در “نرم افزار اندرویدی SCID-5

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.